Jakie dodatki do lodów należy mieć?

Na idealne lodowe desery składa się nie tylko umiejętność kompozycji smaków, które ze sobą współgrają, ale także ich sposób podania i dobranie dodatków.W tym artykule skupimy się na dodatkach, jakie warto posiadać w swoim lokalu. 

Dodatki do lodów możemy podzielić na trzy zasadnicze grupy: płynne, sypkie i całościowe. 

Płynne dodatki do lodów

Do tej kategori możemy zaliczyć między innymi: sosy, polewy, pasty oraz syropy. Każde z nich występuje w szerokiej gamie smakowej od kwaśnych po słodkie. Wybór kilku odpowiednich jest dość trudny. Większość lokali stawia na popularne rodzaje takie jak czekolada, toffi i truskawka. Dzięki składnikom pasują one do większośc deresów i utrzymują swoją popularność. Jednak na jakie smaki płynnych dodatków również warto zwrócić uwagę? Z pewnością należy mieć w swojej ofercie kwaśne polewy, oraz te o oryginalnych smakach jak guma balonowa, czy żółte owoce. Kombinacje jakie możemy z nimi stworzyć są niewyobrażalne i zachęcą niejednego klienta do zakupu lodów. 

Sypkie dodatki do lodów

Posypki do lodów można stworzyć ze wszystkiego, czy to z ciastek, żelek, czekolady. Dostępność dwóch rodzai posypek do wyboru idzie w zapomnienie. Rynek deserowy pnie do przodu, a każdy lokal ma coraz więcej do zaoferowania. Nie warto, więc uciekać do starych zasad i należy wyposażyć lokal w różnorodne posypki. Polecamy tak jak w przypadku płynnych dodatków szeroką gamę. Do kwaśnych posypek będą należeć zdecydowanie wybrane rodzaje żelek i owoców, natomiast do tych słodkich dropsy, ciastka itp. 

Całościowe dodatki do lodów

Do tej grupy należą głównie ciastka i wafle. W kombinacji dziecięcej ciastka w kształcie misia sprawdzą się idealne. Dla dorosłych najczęściej podawane są ciastka – rurki z kremem w środku. Jednak to nie jest reguła, a tylko sugestia. W dobraniu idealnych całościowych dodatków ogranicza nas tylko poczucie smaku i wyobraźnia

Przy wyborze dodatków do lodów pamiętajmy o zachowaniu smaku i proporcji. Przy tworzeniu deserów lodowych nie ogranicza nas nic, ale jak sama nazwa wskazuje, powinno to współgrać ze smakami lodów. Fajnym rozwiązaniem, jest przygotowanie deserów zgodnie z paletami kolorów. Zastanówcie się nad swoimi deserami i podejmijcie najbardziej opłacalne decyzje.