Które smaki lodów należą do tych kwaśnych?

Za smak odpowiadają kubki smakowe, które znajdują się na języku. Istnieje 5 rodzajów smaków: słodki, słony, gorzki, kwaśny oraz umami. 

Czy lody zawsze są słodkie?

W większości tak! Lody występują głównie w słodkich odsłonach. Gdy kilkanaście lat temu na rynku lodowym pojawiły się owocowe sorbety, uświadomiliśmy sobie, że lody nie muszą być jedynie śmietanowe. Występujące teraz wersje smakowe lodów sięgają różnych odsłon. 

Skupmy się jednak na kwaśnych smakach lodów. Dlaczego kwaśne lody występują głównie w wersji sorbetowej.? Wynika to z właściwości lodów mlecznych. Mleko czy śmietana w połączeniu z resztą składników dają słodki lodowy deser. A jedyny kwas jaki występuje w produktach mlecznych to kwas mlekowy i niekoniecznie pozwoli nam na zadowalająco kwaśny smak lodów, jaki byśmy chcieli. 

Smak, który określamy mianem „kwaśnego”, ma bezpośredni związek z chemicznym rozumieniem pojęcia kwasu, a w związku z tym – również z kwaśnym odczynem. Z punktu widzenia chemii kwaśność definiowana jest przez to, że twoje kubki smakowe wysyłają do mózgu informację o obecności w ustach dużej ilości wolnych protonów. Jednakże, protony nie są w rzeczywistości kwaśne. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami to nasze ciała rozwinęły się w taki sposób, aby interpretować ich smak jako kwaśny.

Jeżeli interesują Cię kwaśne odsłowny lodów, przedstawiamy Ci listę popularnych kwaśnych sorbetów, które sprawdzą się w Twoim lokalu gastronomicznym:

Limonka 

Limonka to siostra cytryny. Mają bardzo podobny wygląd jednak różnią się trochę smakiem i wyglądem. Limonka ma zielony kolor i posiada mniejsze gabaryty niż cytryna. Limonki są zwykle bardziej gorzkie, kwaśniejsze i mniej soczyste. W wyniku procesu produkcji ostatnia cecha nie jest kluczowa i nie wpływa na smak sorbetu. Limonkowy sorbet ma żółty kolor i ma posmak tropikalnego dnia. Pamiętaj, że aby otrzymać idealny sorbet limonkowy dodajemy odrobinę cukru, aby nadal pozostał deserem. 

Kiwi

Kiwi jest jednym z najzdrowszych owoców na świecie. Charakteryzuje się lekko kwaśnym smakiem, a w przypadku bardziej dojrzałych owoców jest już lekko słodkie. Nie należy zdecydowanie do tych cytrusowych owoców, jednak jego smak bardziej przypomina ten kwaskowaty. 

Czerwona porzeczka

Czerwona porzeczka doceniana jest za ciekawą barwę i intensywny smak – połączenie słodyczy z kwaskowatością i cierpkim posmakiem. Ze względu na intensywną cierpkość rzadko uzyskuje się sam sok – porzeczka bardziej nadaje się do produkcji nektarów. Nasze doświadczenie pozwoliło nam na wykorzystanie jej także do rzemieślniczych lodów sorbetowych. Czerwony kolor i smak orzeźwiają wielu klientów.

Cytryna

Soczysta, kwaśna, ale aromatyczna cytryna jest jednym z najczęściej używanych owoców cytrusowych na świecie. Chociaż wydaje się, że cytryna ma kwaśny odczyn, tak naprawdę ma zasadowe pH. Zjedzenie jej może spowodować wykrzywienie naszej twarzy. Dzięki swoim właściwościom pobudzają organizm, a w formie deseru sprawdzi się idealnie w upalne dni. 

Cytryna z limonką

To chyba najbardziej kwaśne połączenie jakie jest możliwe. Cytryny i limonki to jedne z najpopularniejszych owoców cytrusowych na świecie. Choć mają ze sobą wiele wspólnego, są też wyraźnie różne. Oba cytrusy wykazują swój nie słodki smak. Jednak cytryny mają tendencję do wpadania w stronę lekko słodką, podczas gdy limonki są zwykle bardziej gorzkie.

Wybierz smaki kwaśnych sorbetów do swojej lodówki i pozwól by klienci cieszyli się orzeźwieniem każdego dnia.