Wpływ sztucznych barwników na produkty spożywcze

Podczas obróbki technologicznej barwa zanika, co wpływa na atrakcyjność posiłku/produktu. Dodawanie barwników do produktu wpływa na przywrócenie pożądanej barwy. Warto jednak pamiętać, że ilość barwnika nie może zagrażać życiu człowieka.

Wyróżniamy barwniki naturalne oraz sztuczne. Do barwników naturalnych zaliczamy m.in: chlorofil, karotenoidy, ryboflawina, karmel i antocyjany. Do sztucznych zaliczamy: żółcień pomarańczową i chinolinową, karmiozynę, czerwień Allura oraz czerwień koszenilową. Bardziej cenione i pożądane są barwniki pochodzące z naturalnych źródeł, lecz ich produkcja jest droga w odróżnieniu od barwników sztucznych. Stosowanie sztucznych barwników w zbyt dużych ilościach prowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia konsumenta

W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady znajdują się klarowne warunki stosowania barwników, w tym ich ilość i do jakich produktów można je używać. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Southampton wykazały, że nadmierne spożycie przez dzieci słodkich przekąsek, takich jak cukierki, batony, ciasta i ciastka, a także słodkich napoi, zawierających w swoim składzie duże ilości sztucznych barwników i konserwantów wpływają na wzrost nadpobudliwości oraz spadek skupienia i koncentracji. 

Jednak przy spożywaniu rzemieślniczych lodów Sweet Lód nie musisz się o to martwić. Nasze wyroby są całkowicie naturalne i nie dodajemy do nich sztucznych barwników. Dzięki odpowiednim półproduktom, które wykorzystujemy ich barwa tworzy się sama! 

Postaw na naturalność w swoim lokalu i sprzedawaj tylko naturalne lody Sweet Lód.