Zagrożenia przy sprzedaży lodów– Escherichia coli – bakteria o dwóch obliczach.

Sprzedaż lodów wydaje się prosta, ponieważ bardzo dużo ludzi, przede wszystkim w upalne dni, uwielbia je jeść. Jednak okazuje się, że wybór producenta lodów nie jest już taki łatwy, gdyż słabej jakości lody mogą zawierać bakterie niekorzystne dla zdrowia człowieka. Okazuje się, że zarówno jakość ich składników oraz sam proces produkcji wpływa znacząco na zagrożenie zatruciem lodów drobnoustrojami chorobotwórczymi, np. bakterią Escherichia coli.

Zagrożenie zakażenia lodów bakteriami przy ich produkcji

Do produkcji lodów wykorzystywane jest przede wszystkim mleko, którego skład chemiczny jest korzystny dla rozwoju mikroorganizmów. Dodatkowo jakość używanych jaj oraz ich czystość ma duży wpływ na zanieczyszczenie produktu, ponieważ to na ich powierzchni najczęściej znajdują się bakterie chorobotwórcze. Zanieczyszczenie niechcianymi drobnoustrojami może wystąpić również podczas niewłaściwemu przeprowadzeniu procesu pasteryzacji potrzebnego do przedłużenia trwałości produktu. Pasteryzacja ma również na celu zniszczenie chorobotwórczych mikroorganizmów, jednakże pomimo, że wiele bakterii ginie przy procesie zamrażania pod wpływem bardzo niskich temperatur, to niektóre potrafią przetrwać i po rozmrożeniu lodów zacząć się rozmnażać. Dlatego ważne jest, aby mieć pewność, że lody nie były wcześniej rozmrażane. Po procesie pasteryzacji źródłem zanieczyszczeń mogą okazać się dodatki do lodów, takie jak owoce, orzechy czy bakalie oraz niedostateczna higiena pracy.

Jaki wpływa na organizm ma bakteria Escherichia coli?

Bakteria Escherichia coli, inaczej zwana pałeczka okrężnicy, występuje naturalnie we florze bakteryjnej jelita grubego człowieka i spełnia bardzo ważną i pożyteczną rolę, gdyż bierze udział w rozkładzie pokarmu oraz wytwarza witaminy B i K. Jednak jeśli bakteria E. coli  znajdzie się poza jelitem grubym, może doprowadzić do zatrucia pokarmowego i ciężkich infekcji, w tym zapalenie opon mózgowych i sepsy.

Dlatego warto wybrać lody rzemieślnicze Sweet Lód, które nie zawierają sztucznych barwników, a także są robione z naturalnych i świeżych składników. Dbamy również o to, aby przy produkcji lodów zachować odpowiedni proces technologiczny oraz higienę pracy. Naturalne lody Sweet Lód eliminują ryzyko sprzedaży zakażonych lodów.